Sen ve Diğerleri...

         Sen de herkes gibisin aslında. O gün ne yapmak istediğini bilmeden erkenden kalkıyorsun ve işe gidiyorsun büyük binaların arasından geçerek. Kimlik kartlarını okutarak yine o büyük binalardan birine giriyorsun herkes gibi, kahvaltı için ayırdığın en fazla beş dakikan var ama sen dünden kalan işlerine göz atmaktan hiç bir şey anlamıyorsun hergün yediğin peynirli poğaçadan ve içtiğin şekersiz çaydan. Önce okunmamış maillerinden başlıyorsun değil mi? Bir tuşla forward ediyorsun bekleyen tüm sorumluluklarını, artık başkalarının düşünme sırası. Çok para kazanıyor çalıştığın şirketler, sen onların ne kadar para kazandığını hesaplıyorsun belki de ya da daha çok para kazanması için türlü türlü numaralar çeviriyorsun. Peki sen ne alıyorsun bunun karşılığında iyi kötü bir maaş... Kiranı, kredi kartı taksitlerini ödüyorsun ya da kenara para atıyorsun endişe ettiğin geleceğin için. Merak etme herkes senin gibi yapıyor az ya da çok.

      Hergün biraz daha aynılaşıyorsun diğerleri ile, sırf bu aynılaşma seni rahatsız ediyor diye müdürlük peşinden koşuyorsun, biraz daha iyi muamele görmek için. Akşamları da çalışman gerekiyor artık, sorumluluğun büyük. Eminim daha ilk günden bir sonraki yükselmeni düşünüyorsun. Diğerlerinden farklı olacaksın hesapta, ama ben sana bir şey söyleyeyim hiç bir title seni daha farklı yapmayacak bu hayatta. Çünkü sen de herkes gibisin, bir sonraki  levela ulaşmak için kaybettiğin canları umursamıyorsun artık. İşin kötüsü şu ki ,  bu oyunu bitirebilen kaç kişi tanıdın ki hayatta ? Ayrıca , bir gün emekli olunca ne anlam ifade edecek büyük toplantılarda duyduğun o alkış sesleri. Sen de herkes gibi, gidecek bir sahil kasabasına yerleşeceksin işte, torunlarım gelsin de seveyim diye bekleyeceksin. Az biraz para kazandıysan eğer, deniz çipurası yiyeceksin çiftlik yerine. Onca yıl harcadığın bütün çabaların karşılığı tek bir deniz çipurası aslında. Biliyorsun ki onu da gidip tutabilirsin herkes gibi.

         İşte o yüzden dostlarım, siz ne kadar farklı olmaya uğraşırsanız uğraşın hergün daha çok aynılaşıyorsunuz. Günler geçiyor, yarın biraz daha çok uyacaksınız sürüye. Sizin için çizilen kalıpların içine biraz daha kolay girer hale geleceksiniz, çok isteyip de yapamadığınız şeyler için daha çok bahaneleriniz olacak. Bir başkasının bunları yaptığını görünce de , nasıl yapılacağını değil nasıl yapamayacağınızı düşüneceksiniz hemen. Merak etmeyin, siz de herkes gibisiniz.  Herkes olmak daha kolay çünkü hem bedeli de büyük , deniz çipurası. Eminim, o balığın bile sizden daha renkli bir hayatı olmuştur milyonlarca balık içinde.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !