Mr. Ego

Siz hiç Meksikalı küçük bir balıkçının  hikayesini duydunuz mu? Duymadıysanız eğer çok iyi okuyun; çünkü Mr.Ego'yu daha iyi anlatacak başka bir hikaye olamaz.

Amerikalı bir zengin işadamı, bir iş seyahati sırasında küçük bir Meksika köyü kasabasına uğrar. Limanda gezerken, ağzına kadar balık dolu küçük bir teknenin içinde oturan bir balikçı dikkatini çeker. Merakla yanına yaklaşır ve sorar:

"Merhaba, bu balıkları yakalamak ne kadar zamanını aldı ?"

Balıkçı, tümünü bir-iki saate yakaladığını söyler.
Yabancı adam bu kez, niçin daha uzun sure kalıp, daha fazla balık yakalamadığını sorar. Balıkçı, ailesinin geçimi için bu kadarının yettiğini soyler. Amerikalı işadamı merakla balıkçıya kalan zamanını nasil geçirdiğini sorar. Balıkçı anlatır :

"Geç vakit yatarım, sabah birazcık balık yakalarım. Sonra cocuklarımla oynarım,oğlende de karım Maria ile biraz siesta yaparım. Akşamları, amigolarla beraber gitar çalip şarap içeriz, eğleniriz. Dolu ve meşgul bir yaşantım var senyor."

Amerikalı gerinerek,

"Benim Harvard'dan MBA'm var ve sana yardım edebilirim. Balık tutmak için daha çok zaman ayırmalı ve daha büyük bir tekne ile calışmalısın. Bu tekneden elde edeceğin gelirle daha büyük tekneler alırsın. Kısa surede bir balıkçı filosuna sahip olursun.Böylelikle, yakaladığın balıkları aracılara değil, doğrudan doğruya işleme tesislerine satarsın. Hatta kendi balık fabrikanı bile kurabilirsin. Balıkçılık sektöründe bir numara olursun."

Ve Amerikalı devam eder,

"Tabii bunları yapman için öncelikle bu küçük balıkçı kasabasini terk edip Mexico City'ye, daha sonra Los Angeles'e ve en sonunda holdingini genişletebileceğin New York'a yerleşirşin."

Balıkçı düşünceli vaziyette sorar,

"Peki senyor, bu anlattıklarınız ne kadar zaman alır ?"

Amerikalı yanıtlar,

"15-20 yıl kadar."
"Peki bundan sonra senyor ?" diye sorar balıkçı...

Amerikalı güler,

"Simdi anlatacağım en iyi tarafi! Zamanı geldiğinde, şirketini halka açarsın ve şirketinin hisselerini iyi paraya satarsın! Kısa zamanda zengin olup milyonlar kazanırsın !"

"Milyonlar ?" der. Meksikalı, "Eee...sonra senyor ?"

Amerikalı,

"Ondan sonra emekli olursun. Geç vakitlerde yatabileceğin küçük bir balıkçı kasabasına yerleşirsin, istersen zevk icin biraz balık tutarsın, cocuklarınla oynayacak, karınla siesta yapacak zamanın olur,aksamları da arkadaslarınla şarap içip, gitar çalarsın. "

balıkçı cevap verir ben bunların hepsini zaten yapıyorum...

İşte Mr.Ego tam da bu Amerikalı zengin iş adamıdır. Bazen de iş yerinde gecelere kadar çalışan bir mühendis oluverir. Başka şekillerde de çıkar karşımıza , rakibine kafa atan bir futbolcu olarak ya da zayıflamak pahasına hasta olan bir manken suretinde. Senden önce cevap verir büyünce ne olmak istiyorsun sorusuna. Bu Mr.Ego heryerdedir , herkesin tam içindedir de işte kimse görmez onu, yeni de değil tanışıklığımız üstelik annemizden sonra ilk onu biliriz dünyaya gelince. O bizi çok sever her zaman da işte kötü günde pek bir gözükmez ortalıklarda. İşte böyle mutlu mesut yaşar gideriz Mr.Ego'yla. En büyük başarıların yol göstericisi odur hep. Mr.Ego hep sende olmayan için savaşmanı ister, o senin için bir hikaye yazmıştır çoktan aslında ve senaryoya sadık kalman onun en büyük amacıdır.

İyi okullarda okumak zorundasın, en güzel kızlar/erkekler sevgilin olmalı, en güzel giysileri sen giymelisin. Senaryonun en heyecanlı kısmı iş hayatıdır. Uğruna ne bedel ödediğin hiç önemli değildir Mr.Ego için ,o geride kalanlarla ilgilenmez hiç. Onun için şekildir bu hayatta en önemli olan kavram. Mr.Ego aslında seninle ilgilenmez o hikayenin uyuma bakar hep. Hele güzel oynuyorsan daha büyük roller biçer sana ve sen herseferinde daha fazlasını istersin. Bu hayata sen tek başına gelirsin ama Mr.Ego karar verir kimlerle devam edeceğine. En son ölürken başrolünü oyandığın filmin fragmanını izlerken kendinden çok onu göreceksin şaşırma , o yüzden de senden sonra bu filmi izleyecek pek kimse olmayacak emin ol. " ee biz bu filmi görmüştük" zaten  diyecek çünkü herkes.

Mr.Ego'yu ini tanıyın ve sakın başrolü ona kaptırmayın.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !